Co skutečně stálo za neúspěchem Superligy? O fanoušky vůbec nešlo

Jakub Hronek 02. 05. 2021, 18:25

Projekt, který měl vytvořit uzavřenou soutěž pro nejbohatší fotbalové kluby, vyvolal ve sportovním světě řadu emocí. Zpočátku to vypadalo, že první superligový ročník se uskuteční již od příští sezóny, jak bylo však již několikrát zmíněno, vyřazovací fáze začala dříve než soutěž samotná. Jednotlivé kluby totiž začaly postupně od vznikajícího projektu odstupovat, a ačkoli se může zdát, že podlehly obrovskému nátlaku fanoušků, důvod k vystoupení byl úplně jinde.

Co skutečně stálo za neúspěchem Superligy? O fanoušky vůbec nešlo

football.london

Fotbalová veřejnost vnímá zrušení megalomanské soutěže za vítězství dobra nad zlem, nebo lépe řečeno chudých fanoušků nad bohatými majiteli klubů. Jak se ale jen pár dní od odstoupení většiny týmů z nově vzniklé Superligy ukázalo, nejdůležitější byly pro majitele opět pouze vlastní finanční zájmy.

Manchester City

Jako úplně první odstoupil od nově vznikajícího projektu Manchester City, na což byli fanoušci Citizens napříč sociálními sítěmi nesmírně hrdí. Netrvalo však dlouho a německý deník Süddeutsche Zeitung přišel s poněkud zajímavými informacemi, které měly osvětlit jednání klubu ze severní Anglie.

whatever

bangkopost.cz

Majitelem klubu je totiž šejkovská společnost Abu Dhabi Group, která má své sídlo v SAE, které jsou na trhu přímým konkurentem Saúdské Arábie, jež měla být pro nově vznikající soutěž hlavním zdrojem příjmů. To se vedení Manchester City natolik nepozdávalo, že z projektu necelé dva dny od jeho oznámení veřejnosti, vycouvalo.

PSG 

Dalším klubem, který podle fotbalových příznivců vděčí za své úspěchy hlavně enormním příjmům z ropných společností, je PSG. Francouzský klub však sklidil od veřejnosti nyní velkou porci chvály za to, že se odmítl do vznikající soutěže přidat i za cenu možných poklesů příjmů.

whatever

goal.com

Budeme-li však i zde chtít znát skutečný důvod k neúčasti v Superlize, musíme se opět podívat na trh v Asii, kde Katar dlouhodobě vede finanční válku proti Saúdské Arábii, která, jak již bylo zmíněno, měla celou soutěž financovat. Právě to donutilo katarského majitele klubu - Nassera El Khalafího k tomu, aby se při zakládání Superligy držel stranou, což se pro něj později ukázalo jako dobrý krok, protože po jejím krachu vystřídal na postu předsedy Asociace evropských klubů Andreu Agnelliho, jenž je předsedou Juventusu Turín.

Chelsea

Fanoušci Blues se nechali slyšet asi nejvíce ze všech, svět obletěly mimo jiné záběry, jak se Petr Čech snaží příznivce Londýnských Lvů uklidnit, aby vpustili hráče na stadion. Protesty před Stamford Bridge totiž byly asi nejvyhrocenější ze všech, není tak divu, že fanoušci Chelsea brali jako svou zásluhu, když vedení jejich milovaného klubu od projektu odstoupilo.

whatever

transfermarkt.com

Ani zde však nebyl hlas fanoušků natolik silný, jak by se mohlo zdát. Hlavním důvodem mělo být to, že Roman Abramovič dostal telefonát z Kremlu, při kterém mu bylo řečeno, že vznik Superligy není v zájmu Ruska. Největší příčinou totiž mělo být to, že jedním z největších sponzorů Ligy mistrů je Gazprom, na který má majitel Chelsea vliv, o který by nerad přišel. Také v tomto případě tak vyplynula na povrch smutná skutečnost o tom, proč se další z anglických celků megalomanské soutěže nezúčastní.

Komentáře

Tomassino08

JA BICH VSECKY TE SUPRLYGY SRUSIL


Přidat komentář