Evropská konferenční liga – potupa, nebo příležitost?

Šakal 23. 04. 2021, 10:15

Liga mistrů a Evropská liga se blíží do svého finále a od příští sezony jim přibude nová sestřička – Evropská konferenční liga. Na její scéně by se v premiérové sezoně měly objevit mimo jiné dva týmy z naší ligy. Sama nová soutěž ještě ani nezačala, ale již má celou řadu odpůrců a získává minimálně v našich končinách negativní stigma. Je však skutečně její model tak špatný?

Evropská konferenční liga – potupa, nebo příležitost?

UEFA

Pamětníci při zmínce o Evropské konferenční lize velmi často jako analogii používají prastarý Intertoto cup. Toto srovnání si však nová evropská soutěž nezaslouží. Především proto, že Intertoto cup probíhal pouze v letních měsících, během předkol Poháru UEFA (dnes Evropská liga), neměl nijak zajímavé finanční ohodnocení pro týmy a pouze vítězi zajistil účast v základní části Poháru UEFA. Většina týmů k zápasům v tomto poháru přistupovala pouze jako ke zpestření přípravy před sezónou, a tak byl po pár letech zrušen.

Nová Evropská konferenční liga (dále jen jako EKL) ovšem na rozdíl od Intertoto cupu nabízí další plnohodnotnou soutěž konceptem obdobnou Evropské lize a Lize mistrů. Osm základních skupin po čtyřech týmech a samozřejmě předcházející kvalifikace. Přímo do 2. předkola nastoupí dva týmy z české nejvyšší soutěže.

whatever

kassiesa.net

Další neméně důležitou složkou jsou peněžité odměny. UEFA zatím nezveřejnila oficiální prize money, nicméně z indicií, které jsou k dispozici, by se finanční bonusy v EKL měly pohybovat na úrovni 2/3 Evropské ligy, což by za postup do základní skupiny mohlo činit necelé 2 milióny euro, tedy něco kolem 50 miliónů korun. Poslední nezodpovězenou otázkou ze strany UEFA je započítávání bodů do národního klubového koeficientu, ovšem tady půjde asi o podobný postup jako u finanční složky soutěže.

EKL tedy určitě nelze srovnávat s Intertoto cupem a z pohledu českého fotbalu bych ho vnímal také především pozitivně, hned z několika důvodů.

1) Vyšší šance pro české kluby dostat se do základní skupiny evropského poháru.

S výjimkou Slavie, Sparty, Plzně a Liberce se nedokázal v posledních dvou dekádách žádný český klub pravidelně účastnit skupinové fáze některé z evropských soutěží a EKL je podle mého názoru ideální příležitostí, jak toto změnit. V EKL bude větší šance se probojovat do základní skupiny. Nehledě na přepočet čísel do koeficientu více týmů ve skupinové fázi určitě zvýší počet nasbíraných bodů za rok. Ty se totiž dělí počtem klubů z dané ligy v evropských pohárech a pokud tři týmy vypadnou hned v kvalifikaci, těžko to ty zbývající samy doženou.

2) Více zápasů a příležitost proti kvalitním soupeřům

Už dlouho rezonuje diskuze, zda v české nejvyšší soutěži je celkově dostatek zápasů, a proto se před dvěma lety ustavila nová pravidla s play-off skupinami. Nicméně EKL může českým týmům poskytnout při postupu do základní skupiny minimálně šest kvalitních zápasů navíc. Dle postupového schématu je navíc vysoká pravděpodobnost, že ve skupině potkají soupeře z TOP 5 lig, které vysílají přímo do EKL po jednom týmu ze své soutěže. Zajímavou konfrontaci nabízí rovněž týmy z evropské TOP 15 a propadlíci z Evropské ligy. Každé měření s kvalitními soupeři posouvá kvalitu mužstva výš.

3) Fanouškovská atraktivita

Často zaznívá argument, že na zápasy EKL nebudou chodit diváci (i pokud je tam pustí covid), protože tam budou nezajímaví soupeři. Tento argument je v našich končinách ale úplně mimo mísu. Když se podíváme na postupový klíč, tak je jasné, že na zápas proti Feyenoordu Rotterdam, CZ Bělehrad nebo Dynamu Moskva přijde určitě víc diváků než na zápas proti Příbrami, Brnu nebo Opavě.

4) České týmy mohou na EKL solidně vydělat

I kdyby měly být prize money nižší než uvádějí prozatimní odhady, tak pro české celky jako Jablonec, Slovácko, Liberec nebo i Plzeň se jedná o částku, která se rovná 30 a více procentům jejich ročního rozpočtu. Navíc je to šance ukázat hráče v mezinárodním měřítku a prodat je přímo do zahraničí za vyšší odstupné, než by byly schopny nabídnout české kluby.

5) Při troše fantazie, kterou jinou evropskou soutěž by mohl český tým vyhrát, když ne tuhle?

Závěrem je jasné, že přínosy či negativa nám ukáže až samotná praxe, ale určitě bych k EKL nepřistupoval negativně a považoval ji z pohledu českých klubů jako příležitost ukázat se v evropských pohárech. Jaký je Váš názor? 

Komentáře

K tomuto článku se zatím nikdo nevyjádřil.

Přidat komentář