Horké léto v Ostravě?

Šakal 24. 04. 2021, 08:52

Letošní atypická sezona Fortuna:LIGY se blíží ke svému konci a z postavení ostravského Baníku v tabulce je téměř jisté, že ani letos nesplní svůj cíl. Ostravané mohou živit jen velmi teoretickou šanci na pohárové příčky, ke kterým jim schází 9 bodů. Těžko si představit, že by Slovácko, Plzeň nebo Liberec v boji o evropské poháry začaly výrazně ztrácet, navíc mají jeden, respektive dva zápasy k dobru. Pokud chtějí Ostravané v příští sezoně (ve které bude o jedno kvalifikační místo v pohárech méně) dosáhnout na Evropu, budou muset v létě vyvinout značné úsilí na přestupním trhu a předvést šťastnější ruku při výběru hráčů než v posledních letech.

Horké léto v Ostravě?

Baník Ostrava

Ostravský klub zažil sezonu jako na houpačce. Pokaždé, když už se zdálo, že se jeho výkonnost zvedá, zase klopýtl a začal ztrácet. Nekonzistentní výkonnost nakonec odnesl trenér Luboš Kozel a na jeho místo usedl „prozatím“ Ondřej Smetana. Nezkušený kouč však od nástupu na lavičku Slezanů odvádí dobrou práci a Baník pod ním začíná podávat přesvědčivé výkony. S výjimkou prvního zápasu, který Ostravané prohráli v Edenu, pod vedením nového kouče nepoznali porážku a dokázali porazit například i letos perfektně hrající Slovácko. Zdá se, že se vedení do změny kouče příliš nehrne a na této pozici pravděpodobně zůstane trenér Smetana.

Stojí před ním však nelehký úkol. Baník potřebuje přebudovat kádr, pokud chce byť jen pomýšlet na umístění v první čtyřce. Finanční sílu a atraktivitu má klub na své straně, jen je správně využít.

Co se týká postu brankáře, tam není co řešit. Veterán Laštůvka dokazuje, jak výborně na tom je, a čas pro gólmany plyne prostě jinak. Záda mu kryje slovenský brankář Viktor Budínský a odchovanec Radovan Murin. Tedy postem gólmana není třeba nijak se zaobírat, snad jen pokud by Budínský chtěl odejít.

Hůře je na tom obrana. Lídr zadních řad Patrizio Stronati projevil opakovaně zájem o odchod ideálně do zahraničí, a ačkoliv se doposud vedení dařilo „Zia" přesvědčit o setrvání, lze se obávat, že v letním přestupovém období se to povést nemusí. Pokud by skutečně Stronati odešel, zbyli by Baníku jen dva stopeři Svozil a Pokorný. Navíc Stronati je nesmírně platný i v útočných standardkách a během posledních zápasů trenér Smetana využívá jeho fyzických parametrů i na útočné polovině. Dojde-li skutečně ke Stronatiho odchodu, bude to velká rána pro Baník. Ostravští se musí na tuto eventualitu připravit a přivést minimálně jednoho kvalitního stopera.

Jako první adept mě napadá dvacetiletý mladík z Českých Budějovic Maksym Taloverov, o kterého bude pravděpodobně v létě velký zájem, a je otázka, zda by na něj Baník měl dostatek finančních prostředků. Nicméně 195 centimetrů a velmi dobrá rozehrávka jsou rozhodně atributy, které by v Ostravě mohli ocenit. Případnou variantou by mohl být plzeňský Luděk Pernica, který aktuálně hostuje v Brně. Na plzeňské půdě pravděpodobně zkušenému stoperovi moc pšenka nepokvete a bude si hledat nové angažmá. Za Brno na jaře odehrál 13 zápasů a dal v nich 3 góly. Pokulhává však jeho dlouhodobý potenciál pro Baník, v červnu totiž oslaví již 31. narozeniny. Do třetice přidám na stopera trochu divokou kartu, ale o to zajímavější. V létě vyprší současný kontrakt v NK Domžale bývalému hráči Slovanu Liberec Damjanu Vukliševičovi. Jedná se o 25letého bývalého reprezentanta Slovinska v mládežnických kategoriích. S výškou 193 centimetrů by se určitě hodil při standardních situacích, navíc má za sebou velmi dobrá čísla v letošní sezoně, kdy ve 24 zápasech dal 4 branky a přidal 2 asistence.

Co se týče krajních beků, tam je situace lepší. Problematická pravá strana se v posledních zápasech vyřešila a pod trenérem smetanou na ní nastupují Juroška nebo Sanneh a k dispozici je i další zimní posila z Karviné Gigli Ndefe, případně na této pozici může nastoupit rovněž veterán Fillo. Levá strana tak utěšená není, s výjimkou Holzera s Fleišmanem na této pozici není jiné alternativy. V létě se sice z hostování v Holandsku vrátí Granečný, který si za FC Emmen zahrál ve 3 zápasech celkem 26 minut. Vzhledem k jeho výkonům na malém Euru je nepravděpodobné, že by se mohl stát v příští sezóně hráčem ostravského A-týmu

whatever

Baník Ostrava

Na levý kraj defenzivní linie by tedy Ostrava mohla přivést ze slovenské Žiliny Branislava Sluku. Mladý, talentovaný slovenský obránce patří v letos k nejlepším nahrávačům ve žluto zeleném dresu a v celé slovenské lize, když si ve 20 zápasech připsal 5 asistencí. Je však jasné, že jeho získání nebude levnou záležitostí. Méně nákladnou volbou by mohl být Slovinec Erik Janža, jemuž v létě končí kontrakt v Górniku Zabrze. V české lize se neprosadil v dresu Plzně přes Davida Limberského, ale má solidní formu a v tomto ročníku přihrál na 4 branky ve 24 zápasech. V minulé sezóně měl na kontě asistencí jednou tolik. Navíc je v nejlepších fotbalových letech.

Zkvalitnit by potřeboval Baník také střed zálohy. Tetour s Jánošem a Kaločem to sami nespasí a Kuzmanovič nemá dostatečnou výkonnost. V létě bude k mání po vypršení smlouvy v Zaglebii Lubin slovenský šikula Miroslav Stoch. Po odchodu z Edenu nezažívá tento skvělý technik nejlepší období své kariéry, ale s míčem to pořád umí bezvadně. Ostravě by pomohl podržet míč, vymyslet nečekanou přihrávku nebo střelu z dálky. K Tetourovi s Azavedem by skvěle zapadl. Případně by mohl Baník znovu zalovit v druholigové Dukle a získat do svých řad Mohameda Doumbiu. Záložník z Pobřeží slonoviny patří mezi žádané zboží a nebude snadné ho získat, protože kolem něj krouží i pražská S. Další možností by pak mohl být velký talent brněnské Zbrojovky Ondřej Pachlopník, který, když chce, umí být nejlepším hráčem na hřišti a vzhledem k informacím, které se dostávají na povrch z brněnské kabiny, by mu změna prostředí mohla velmi prospět.

Co se týče křídel, na nich by rovněž chtěla Ostrava posílit. Mimo produktivního Azaveda to na stranách zálohy není žádná sláva. Fillo má již nejlepší roky za sebou a Ndefe, který nastupuje zprava, je spíše obránce. Z hostování se v létě vrátí Reiter, jenž se nepohodl s trenérem Kozlem, a Potočný. S přihlédnutím k výkonům u týmů, kde hostují, je jejich přínos minimálně diskutabilní.

Bez smlouvy bude v létě talent Bohemians Jan Vodháněl, který se rozhodl vytrucovat si odchod z Vršovic, a tak jeho letošní vytížení a výkonnost není nijak zářná. Nicméně v předcházejícím ročníků nasázel 5 gólů a přidal 3 asistence. Rychlostně vybavené křídlo s dobrou technikou by mohlo být na levé straně konkurencí k Azavedovi. Na pravé křídlo by se hodil další hráč Žiliny Dávid Ďuriš. Produktivní slovenský mladík má velmi dobrou fazonu, zatím se postaral o 7 gólů a 4 asistence ve 26 zápasech. Do kádru Ostravanů by jistě zapadli i od léta volný Cheick Timite, který nemá jisté místo v Amiens SC v Ligue 2. Navzdory nepravidelným startům má rodák z Abidjanu na kontě tři góly. Z volných agentů by mohl Baník angažovat také například Prince Ampema z HNK Sibenik, který může hrát na obou krajích a v chorvatské nejvyšší soutěži se předvedl 4 góly a 3 asistencemi.

Na hrotu útoku se Baníku postupně probírá Tomáš Zajíc a první trefu má na kontě i Ondřej Šašinka. Talentu a potenciálu nemá Baník v ofenzívě zrovna málo, ale chtělo by to zkušeného zakončovatele, o něhož by se mohli mladíci opřít a od kterého by se mohli učit. Na Letné končí v létě smlouva Liboru Kozákovi, který byl loni děleným nejlepším střelcem ligy spolu s Petarem Musou. Kozák je odchovancem Opavy, vrátil by se tedy zpět do slezského regionu a jeho zkušenosti z Itálie či Anglie by celému týmu jistě pomohly. Pokud by to nevyšlo s Kozákem, měl by Baník zaměřit svou pozornost na Tomáše Wágnera. Ve Famagustě nasázel 11 gólů a nejlepší část kariéry zažil v nedaleké Karviné. Důrazný útočník by se v ostravském týmu určitě neztratil.

Ostravu každopádně čeká horké léto a jsem zvědavý, jak její přestupové snahy dopadnou a jak se kádr změní. Koho byste v Baníku chtěli vidět vy?

Komentáře

K tomuto článku se zatím nikdo nevyjádřil.

Přidat komentář